برنامه ریزی مجدد مغز جهت غلبه بر ترس

 

اسکن مغز حاوی اطلاعاتی مرتبط با حافظه ترس می باشد.

 

برنامه ریزی مجدد مغز جهت غلبه بر ترس

 

محققین با استفاده از ترکیب هوش مصنوعی و تکنولوژی اسکن مغز،

راهی برای رهایی از ترس های خاص کشف کردند. تکنیک آنها می تواند نوید بخش راهی برای درمان بیمارانی باشد که دچار شرایطی

همچون اختلال اضطرابی بعد از حادثه ( PTSD) و انواع فوبیاها هستند.

 

اختلالات مرتبط با ترس یک نفر از هر چهارده نفر را تحت تاثیر قرار داده و

فشار زیادی بر سازمان بهداشت روان وارد می آورد. امروزه یک رویکرد شایع در بیماران این است که تحت برخی از روش های درمانی بنام تنفر زدایی قرار می گیرند به این صورت که آنها با مواردی که نسبت به آنها احساس ترس دارند، روبرو می شوند. به این امید که بیماران دریابند چیزی که از آن می ترسند به هیچ عنوان خطرناک نیست.

این درمان ذاتا ناخوشایند بوده و بسیاری از بیماران آن را ادامه نمی دهند. اکنون تیمی از دانشمندان علوم اعصاب از دانشگاه کمبریج، ژاپن و آمریکا راهی یافته اند که بطور ناآگاهانه حافظه ترس را از مغز این افراد پاک می کند.

به نقل از وبسایت دانشگاه کمبریدج، این تیم روشی برای خواندن و شناسایی حافظه ترس با استفاده از تکنیک جدیدی بنام ” نوروفیدبک رمز گشایی شده”  (Decoded Neurofeedback)  ابداع نموده است. این تکنیک جهت پایش فعالیت مغز از اسکن مغز استفاده نموده و الگو های فعالیتی پیچیده تشکیل دهنده حافظه ویژه ترس را شناسایی می کند. در طول یک آزمایش بر روی هفده داوطلب سالم با به کارگیری شوک الکتریکی مختصر در داوطلبان در حالی که آنها تصاویر کامپیوتری را تماشا می کردند، حافظه ترس را ایجاد نمودند. زمانی که الگو شناسایی شد محققان با دادن پاداش به افراد تحت آزمایش حافظه ترس را بازنویسی کردند.

دکتر بن سیمور یکی از نویسندگان مقاله توضیح داد: روش ارائه اطلاعات در مغز بسیار پیچیده است ولی امروزه با استفاده از هوش مصنوعی و متدهای تشخیص تصاویر به ما این اجازه داده می شود تا جنبه های محتوایی این اطلاعات را شناسایی کنیم.

هنگامی که ما یک ترس خفیف در مغز ایجاد می کنیم می توانیم یک روش سریع و درست خواندن آن را با استفاده از الگوریتم های هوش مصنوعی ابداع کنیم. چالش بعدی یافتن راهی برای کاهش یا از بین بردن حافظه ترس بدون حتی برانگیختن آگاهانه آن بود.

ما دریافتیم که حتی زمانی که داوطلبین در حال استراحت بودند لحظات کوتاهی الگوی نوسانی فعالیت مغز که ویژگی های نسبی حافظه ترس را داشت قابل شناسایی است در حالی که داوطلبین از آن آگاه نبودند. به این دلیل که ما توانستیم این الگوهای مغزی را رمز گشایی کنیم تصمیم گرفتیم هر بار که این ویژگی های حافظه را درک می کنیم به افراد پاداش (مقدار کمی پول) بدهیم.

تیم در طول سه روز این پروسیجر را تکرار نمود. با داوطلبین گفته شد که پاداش مالی که دریافت نمودند به فعالیت مغزی آنها ارتباط داشته است ولی نمی دانستند چگونه. با مرتبط کردن مداوم الگوهای جزئی فعالیت مغز در ارتباط با شوک الکتریکی با یک پاداش کوچک، دانشمندان امیدوار بودند تا به تدریج و ناآگاهانه بر حافظه ترس غلبه کنند. دکتر آی کویزومی ادامه داد: در واقع ویژگی های حافظه که قبلا برای پیش بینی شوک دردناک تنظیم شده بودند، به جای آن اکنون برای پیش بینی یک رخداد مثبت، مجددا برنامه ریزی شدند.

سپس تیم بررسی نمود هنگامی که به داوطلبین تصاویری نشان می دهند که قبلا مرتبط با شوک بود چه اتفاقی رخ می دهد. وی ادامه داد: بطور جالب توجهی ما دیگر پاسخ تیپیک ترس شامل عرق کردن پوست را ندیدیم. همچنین نتوانستیم فعالیت افزایش یافته آمیگدال (مرکز ترس مغز) را شناسایی کنیم. این بدین معنی است که ما توانستیم حافظه ترس را بدون آنکه حتی داوطلبان بطور آگاهانه حافظه ترس را تجربه کنند، کاهش دهیم.

هر چند در این مطالعه ابتدایی اندازه نمونه کوچک بود ولی تیم امیدوار است که این تکنیک بتواند جهت درمانهای بالینی برای بیماران مبتلا به PTSD و فوبیا توسعه یابد.

دکتر سیمور افزود: برای بکار بردن این روش در بیماران نیاز به ساخت یک بانک اطلاعاتی از کدهای اطلاعاتی مغز برای موارد مختلفی است که افراد ممکن است نسبت به آنها ترس پاتولوژیک داشته باشند. سپس بیماران خواهند توانست جلسات منظمی از نوروفیدبک های رمزگشایی شده جهت حذف تدریجی پاسخ های ترس رهاسازی شده توسط این خاطرات داشته باشند.

چنین درمانی در مقایسه با درمان های دارویی سنتی فواید بسیاری خواهد داشت. همچنین بیماران، دیگر استرس مربوط به تنفرزدایی و همچنین عوارض دارویی را تجربه نخواهند کرد.

 

منبع : وبسایت نوروسافاری

 

 

 

 

 


تگ‌ها: برنامه ریزی مجدد مغز جهت غلبه بر ترس اسکن مغز حاوی اطلاعاتی مرتبط با حافظه ترس می باشد. نوروفیدبک رمز گشایی شده

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی شود