کاربرد ارتقا عملکرد

 

 

 

زمان زندگی کوتاه است، 

این  فرصت حیات و هستی که به ما بخشیده شده است منحصر به فرد و یکبار برای همیشه است .

زندگی ارزشمند است ما معتقدیم که می بایست برای ارتقاء کیفیت زندگی خود و هم نوعان نهایت تلاش را بنماییم .
  آدمی تواناست  .

هیچکس  بدون پذیرش  محرومیت  ها و  محدودیت هایش  نمی تواند  حقیقت  و پیروزی  را به  معنای  واقعی  تجربه  کند اما  درون  هر فردی  مجموعه ای  از پتانسیل ها  و توانمندیها  نهفته  است  که تنها  راه  رسیدن  به احساس واقعی  موفقیت  و شادکامی   ، برجسته  کردن  و شناخت   آنهاست .

  

ارتقا عملكرد:

 

حافظه خوب و حافظه ضعيف، نشاط و افسردگي، تمركز و حواس‌پرتي، توجه مناسب و بي‌توجهي … و در نهايت عملكرد بهينه و عملكرد ضعيف در چه چيز مشترك هستند؟  پاسخ اين است: همگي محصول عملكرد مغز هستند. عملكرد بهينه (peak performance) زماني حاصل مي‌شود كه مغز كار خود را به بهترين و كارآمدترين شكل انجام مي‌دهد. در حالي كه مشكلات و در كل عملكرد ضعيف زماني بوجود مي‌آيد كه مغز كار خود را آن‌طور كه بايد انجام نمي‌دهد. اكثر مردم فكر مي‌كنند عملكرد بهينه به معني سخت كاركردن است، اين در حالي است كه دستيابي به عملكرد بهينه به معناي، داشتن بيشترين كارايي با صرف كمترين انرژي است و اين در صورتي اتفاق مي‌افتد كه مغز بتواند از منابع خود بهترین استفاده را ببرد.

 به منظور بهبود عملكرد فرد و توانمندساختن وي براي مديريت استرس از دو روش مبتني بر تكنولوژي به نامهاي بيوفيدبك و نوروفيدبك استفاده مي شود.

 

مغز خود را توانمند سازيم!

 

 با استفاده از نوروفيدبك و بيوفيدبك مي توان از كاركرد مغز و بدن خود، آگاه شد و كاركرد آنها را بهبود بخشيد. اين روشها به مغز مي‌آموزند تا بتواند توانمنديهاي خود و ساير اجزاي بدن را افزايش دهد. در نوروفيدبك و بيوفيدبك به جاي دادن ماهي به مغز، به آن ماهيگيري ياد مي دهيم!

 

 

 توجه و تمرکز 

 

توجه :

مهارت‌های توجهی خوب، توانایی شما را برای حذف کردن مواردی که حواس شما را پرت می کنند افزایش می‌دهد و این، کارایی شما را در خانه و محل کار افزایش می دهد. برای مثال با دقت بیشتری رانندگی کنید، کارهایتان را به موقع به پایان برسانید و هنگامی که مشغول مطالعه یک متن هستید از وارد شدن و کنجکاوی در اینترنت در امان بمانید.
توجه تقسیم شده
توجه تقسیم شده فرایندی است که به وسیله آن می توانید چند کار را بصورت همزمان انجام دهید. برای مثال هنگامی که دارید کامپیوترتان را روشن می کنید و همزمان تلفن زنگ می زند، توجه تقسیم شده به شما این امکان را می دهد که فایل اشتباهی را باز نکنید و در عین حال با دوستتان که دچار یک حادثه ناراحت کننده شده همدردی کنید. ظرف یک دقیقه، رئیس شما از طریق پیامک منتظر جوابی است که باید در همان فایلی که به دنبالش هستید آن را یافته و بفرستید و مکالمه تلفنی هم به جای حساس رسیده است.
اگر توجه تقسیم شده خوبی داشته باشید، می توانید بدون اشتباه فایل را باز کرده، مطلب مورد نظر را یافته و بخوانید و سپس بدون اشتباه در متن، جواب را به رئیستان پیامک کنید و در عین حال نیز به گفتگوی مفید با دوستتان ادامه دهید.

 

 تمرکز:

تمرکز به معنی توانایی حفظ مستمر ذهن روی کاری است (فقط کاری) که مشغول انجام آن هستید. امتحانات آخر سال شما فردا شروع می شود. هم اکنون تیم فوتبال مورد علاقه شما در یک مسابقه حیاتی مشغول بازی است و شما هم مشغول مطالعه هستید.
برای مثالی دیگر می توان به گوش کردن دقیق به حرفهای یک نفر در یک اتاق شلوغ اشاره کرد.

 

 

توانمندسازی شناختی:

 توانمندسازی شناختی، روشی است برای ارتقاء مهارت‌ها و توانمندی‌های مغزی مورد نیاز ورزشکاران که با کمک برنامه‌ها و بازی‌های کامپیوتری انجام می‌شود. این برنامه‌ها و بازی‌ها به نحوی طراحی شده‌اند که فرد را در موقعیت‌های خاص قرار داده پاسخ خاصی را از وی می‌طلبند. پاسخ صحیح و مناسب به این موقعیت‌ها نیازمند استفاده از مهارت‌های خاص مغزی مانند حافظه فعال، حل مسئله، محاسبه فضایی و .. است. به این ترتیب با انجام این تمرینات و به کار گیری مغز برای دادن پاسخ های صحیح کم کم این مهارت‌های مغزی پرورش می‌یابند.

 

 حافظه فعال:

 حافظه فعال به نگهداری اطلاعات در یک بازه زمانی کوتاه اطلاق می شود و کارکردی کلیدی و مرکزی برای گروه کثیری از تکالیف شناختی و موفقیت تحصیلی دارد. در واقع حافظه فعال، مقبولیت های زیادی به عنوان مهم ترین شاخص در تعیین عملکرد فردی، تخصصی و تحصیلی کسب کرده است .

 

 

شناسايي نقاط قوت و ضعف كاركرد مغز توسط نقشه مغزي:

 

با استفاده از نقشه مغزي (QEEG) مي توان به صورت عيني و ملموس با كاركرد مغز آشنا شد. در اين نقشه مي توان نواحي از مغز كه مناسب كار مي‌كنند و نواحي كه دچار نقص هستند را شناسايي كرد. تشخيص دقيق مشكل كاركرد مغز، اولين گام در راه درمان و بهبود مناسب است.